WYMIANA MŁODZIEŻY – WIZYTA SERBÓW

W dniach 24-27 października nasze gimnazjum gościło, w ramach wymiany młodzieży, grupę 10 uczniów oraz 4 opiekunów z Serbii, ze Sremskiej Mitrowicy i Zrjenianin. Wymiana miała szerszy charakter. Do Chorzowa przyjechała grupa 25 uczniów z Serbii wraz z 8 opiekunami. Gimnazjum udzieliło gościny 10 uczniom i 4 opiekunom. ZSTiO nr 3 przyjęło pozostałych 15 uczniów i 4 nauczycieli.


Uczniowie i nauczyciele z Serbii przyjechali w poniedziałek 24 października w późnych godzinach wieczornych. Podczas spotkania w świetlicy szkolnej serbscy goście poznali rodziny udzielające gościny.

We wtorek 25 października uczniowie pojechali do Planetarium na seans w języku angielskim. Podczas spaceru w budynku Planetarium mieli okazję zobaczyć obserwatorium astronomiczne, a w nim jeden z większych teleskopów w Europie. Następnie udali się zwiedzić tereny pokopalniane Szybu Prezydent. Z wieży widokowej mogli podziwiać rozległą panoramę Śląska. W południe w ZSTiO nr 3 odbyły się warsztaty dla młodzieży, poprowadzone przez nauczycieli gimnazjum i technikum, na których wspólnie pracowali uczniowie polscy i serbscy doskonaląc znajomość języka angielskiego. Po wspólnym posiłku grupa udała się na spacer do centrum Katowic. Oprowadziliśmy naszych gości po stolicy regionu. Zachwycił ich wygląd Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Podziwialiśmy okazały gmach NOSPR, pokazaliśmy im niecodzienny budynek katowickiego Spodka, zatrzymaliśmy się pod pomnikiem Powstańców Śląskich, przeszliśmy przez odnowiony katowicki Rynek w stronę zmodernizowanego Dworca Głównego. Podczas spaceru goście podziwiali architekturę miasta łączącą tradycyjne stare budownictwo z nowoczesnością. Po spacerze delegacja nauczycieli spotkała się z Konsulem R. Tomoviciem.

26 października odbyła się wycieczka do Krakowa. Uczniowie odwiedzili Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, zobaczyli Wzgórze Wawelskie, oraz odbyli spacer po Kazimierzu. Po powrocie do Chorzowa w naszej szkole odbyła się pożegnalna kolacja, podczas której delegacja serbska otrzymała podarki z logo Chorzowa ufundowane przez UM.

W przyszłym roku jedziemy z wizytą do Serbii!