Kolędowaliśmy już po raz dwunasty

Za nami już XII edycja Konkursu Kolęd i Pastorałek, który organizujemy we współpracy z Miejskim Domem Kultury „Batory” i kościołem pw. Dobrego Pasterza. Naszą imprezę w tyk roku objął swoim patronatem Urząd Miasta Chorzów, mieliśmy zatem zaszczyt gościć wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej: Pana Waldemara Kołodzieja i radną miasta Chorzów: Panią Halinę Hiltawską.

Pomysłodawczynią konkursu i jego głównym organizatorem jest Pani Sylwia Kowalska. W przygotowanie i przeprowadzenie wydarzenia włączyli się również inni nauczyciele (Pani Olga Kostur, Pani Irena Kowalczyk, Pan Aleksander Rudziarczyk i Pani Ewa Prus). Poszczególne występy zapowiadały uczennice klasy III B: Emilia Sznajder i Dominika Siemieniak.

W tym roku relację z konkursu możemy znaleźć w kilku mediach: „Gońcu Górnośląskim” (naszym patronie medialnym),  „Dzienniku Zachodnim” a także w Comtv. Tam też przeczytacie nazwiska wszystkich laureatów. Jesteśmy wszystkim niezwykle wdzięczni za zrelacjonowanie naszej imprezy a szczególnie chcemy podziękować „Gońcowi Górnośląskiemu” za objęcie jej patronatem medialnym

Ranga wydarzenia zatem wzrasta  a wraz z nim jego popularność, w tegorocznej edycji usłyszeliśmy ponad czterdzieści wykonań kolęd i pastorałek. Przybyła do nas młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna z kilku miast: Chorzowa, Bytomia, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic, Rudy Śląskiej oraz Katowic. Łącznie wystąpiło ponad 90 osób.

5 stycznia odbyły się w Miejskim Domu Kultury „Batory” przesłuchania, podczas których wyłoniono laureatów konkursu. Nagrody przyznano w kilku kategoriach: soliści, duety, zespoły wokalne oraz zespoły wokalno – instrumentalne.  Różnorodność i oryginalność wykonań, piękno melodii i niezwykłość tekstów, często pełnych zadumy i refleksji sprawiły, że konkurs stał się wydarzeniem, które wszyscy będą długo pamiętać. I chociaż na dworze panował mróz, to w sali Domu Kultury odczuwaliśmy ciepło świąt: rodzinnych i pełnych niezapomnianego uroku. Bo to właśnie kolędy i pastorałki tworzą tę niezwykłą  świąteczną atmosferę, którą znamy od dzieciństwa.

Wykonawcy i ich opiekunowie mieli zatem okazję wysłuchać innych uczestników, podzielić się wrażeniami i zjeść pyszne ciasta, które, jak zwykle, przygotowali nasi niezawodni uczniowie i ich rodzice. W ten sposób nie dłużył się czas oczekiwania na wyniki, kiedy jury udało się na obrady.

A jak wypadli nasi uczniowie? Zobaczcie sami wyniki, ósemkowicze nigdy nie zawodzą i zawsze zdobywają nagrody!

8 stycznia odbył się koncert laureatów w kościele pw. Dobrego Pasterza. I tym razem mieliśmy zaszczyt gościć wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, Pana Waldemara Kołodzieja i radną miasta Chorzów, Panią Halinę Hiltawską. Występujących i gości powitali  wicedyrektor naszej szkoły – Pani Agata Stępień oraz proboszcz parafii – ksiądz Piotr Machoń. Wysłuchaliśmy kilkunastu pięknych kolęd w wykonaniu laureatów  tegorocznej edycji konkursu. I znowu mogliśmy odczuć piękno utworów bożonarodzeniowych. Po koncercie nastąpiło uroczyste rozdanie nagród  a po nim występujący mogli stanąć do wspólnej fotografii.

Wszystkie zdjęcia możecie zobaczyć na stronach internetowych mediów, które przybyły relacjonować nasze wydarzenie, zachęcamy również do wysłuchania krótkich wywiadów z uczestnikami konkursu. A w przyszłym roku przyjdźcie na koncert do kościoła pw. Dobrego Pasterza i wsłuchajcie się w piękno kolęd i pastorałek. Zapraszamy.

XII REGIONALNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

Jury w składzie:

mgr Elżbieta Płotkowska przewodnicząca

mgr Małgorzata Watolla

ks. Krzysztof Horowski

mgr Alina Łysikowska

wyłoniło następujących laureatów

poziom gimnazjum:

Kategoria solista:

I miejsce  JULIA KOPCZYŃSKA  – Gimnazjum nr 2 Chorzów

II miejsce ZUZANNA KRUPA – Gimnazjum nr 2 Siemianowice Śl.

III miejsce OLIWIA KOPKA –  Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi Chorzów

Wyróżnienia EWA KOWLCZYK  – Gimnazjum SRKAK Chorzów

PAULINA FLAK-  Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi Chorzów

Kategoria duety:

III miejsce NIE PRZYZNANO

Wyróżnienia PAULINA FLAK, OLIWIA KOPKA –  Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi Chorzów

Kategoria zespół wokalny:

I miejsce ZESPÓŁ – Gimnazjum SRKAK Chorzów

III miejsce ZESPÓŁ  – Gimnazjum nr 9  Bytom

Wyróżnienia NIE PRZYZNANO

Kategoria zespół wokalno – instrumentalny:

I miejsce ZESPÓŁ  AQQ – Gimnazjum nr 23 Katowice

II miejsce ZESPÓŁ CAMERATA – Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi Chorzów

Wyróżnienia  NIE PRZYZNANO

poziom szkoły ponadgimnazjalne:

Kategoria solista:

I miejsce EX AEQUO Magdalena Toma – II LO Siemianowice Śl.

JAKUB PASZEK – Liceum  SRKAK Chorzów

II miejsce EX AEQUO MATEUSZ PRUDLO – ZSO nr 2  Świętochłowice

ADAM KUŹNIK- II LO Siemianowice Śl.

III miejsce EX AEQUO KAMIL CUDZICH – Liceum  SRKAK Chorzów

JOANNA SMAJDOR – ZST i O  nr 1 Chorzów

Wyróżnienia  NIE PRZYZNANO

Kategoria duety:

Wyróżnienia ALEKSANDRA KOWALCZYK, KRZYSZTOF HERTLING – Liceum  SRKAK Chorzów

Kategoria zespół wokalny:

II miejsce ZESPÓŁ FERMATA – Liceum  SRKAK Chorzów

Wyróżnienia ZESPÓŁ FREEDOM – ZSO nr 2  Świętochłowice

Relacje z konkursu: goniec-gornoslaski.pl/hej-koleda-hej-pastoralka/

/comtv.pl/konkurs-koled-i-pastoralek-polskich

www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/a/chorzow-konkurs-koled-i-pastoralek-polskich-zdjecia