La vita e una grande avventura verso la luce /Życie jest wielką przygoda prowadzącą do światła/

Dziesiąty, jubileuszowy, wyjazd do Termoli upłynął pod hasłem La vita e una grande avventura verso la luce. W czasie przygotowań do wyjazdu, koncentrując się na życiu człowieka, staraliśmy się odszukać wypowiedzi  papieża Franciszka oraz św. Franciszka z Asyżu na wskazany temat.

Te myśli wyeksponowaliśmy na dwóch tablicach, które zabraliśmy ze sobą do Włoch. Refleksjom o człowieku, Ziemi, ekologii poświeciliśmy także multimedialny program artystyczny, który, tradycyjnie, zaprezentowaliśmy przechodniom w sobotni wieczór na rynku Termoli. Znakiem naszej obecności dla przystających i słuchających nas były „kwiaty nadziei”, czyli rozdawane kwiaty, do których doczepiliśmy karteczki z wybranymi zdaniami z encykliki papieża Franciszka Laudato Si. Program ten przedstawiliśmy także Włochom gromadzącym się przy parafii św. Piotra. Na program złożyły się działania wszystkich uczestników wyjazdu: uczniowie Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi przygotowali pantomimę ukazującą wielkość i małość człowieka, a przekazywane w jej trakcie światło – symbolicznie stawało się znakiem wskazującym drogę do wielkości, którą podążać może każdy. Oprawę muzyczną zapewnili gitarzyści z 1TIA TME, zaś chór stanowili wszyscy uczestnicy happeningu. Materiały plastyczne przygotowały dziewczyny z 2La/b VLO. Program zamykał nagrany film, będący teledyskiem do piosenki „Wielki mały człowiek”.

Dopełnieniem zainteresowania myślami współczesnego Franciszka –  rzecznika wiary miłosiernej
i Franciszka – średniowiecznego stygmatyka była całodniowa wyprawa do Asyżu. Uroki miasta, piękno bazyliki, placów i uliczek, cisza San Damiano na długo pozostaną w naszej pamięci (choć upał dał się nam we znaki).

Wyprawa do Termoli jest także okazją do budowanie relacji, co zawsze się udaje. Tego roku
w wycieczce brali udział uczniowie klas II, III G8 oraz klasy II VLO i I TME oraz absolwentki obu szkół. Korzystając z cudnej pogody i dobrej temperatury Adriatyku integrowaliśmy się w czasie zabaw na plaży. Te wypady wprawiały nas zawsze w dobry humor, gdyż kończyły się jedzeniem pysznej pizzy.

Nasz wyjazd był niezwykle intensywny, a dwa ostatnie dni poświeciliśmy na zabawę w Mirabilandii oraz zwiedzanie morawskiego Ołomuńca.

Warto podkreślić, że do tej pory w wyjazdach uczestniczyło ok. 400 uczniów. Kierownikiem wyprawy, jak każdego roku,  był A. Rudziarczyk, zaś opiekunami: K. Jarzyńska, A. Kłosek, P. Olszynka.

Pragniemy wyrazić serdeczne podziękowanie Padre Enzo za gościnę, życzliwość i poświęcony nam czas. Dziękujemy także Urzędowi Miasta Chorzów za finansowe wsparcie naszego działania na rzecz współpracy z miastem partnerskim Termoli.