XIII edycja Regionalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek

Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś

Niech kolęduje z nami cała ziemia…”

Początek kolędy znanego w latach 80. XX wieku zespołu Univers przypomina nam, że okres bożonarodzeniowy to głównie czas wspólnego kolędowania.

Regionalny Konkurs Kolęd i Pastorałek również wpisuje się w tę tradycję. W tym roku już po raz trzynasty zorganizowaliśmy go wraz z Miejskim Domem Kultury „Batory” i kościołem pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. Wydarzenie miało miejsce w dniach 17 i 21 stycznia br. Naszą imprezę ponownie objął swoim patronatem Urząd Miasta Chorzów, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Należy podkreślić, że od ośmiu lat konkurs ma zasięg regionalny. Dziękujemy również „Gońcowi Górnośląskiemu” za objęcie imprezy patronatem medialnym, dzięki czemu mieszkańcy Chorzowa i pobliskich miast mogą otrzymać informację o naszym wydarzeniu, zapoznać się z relacją z jego przebiegu i zobaczyć zdjęcia wykonawców.

Głównym koordynatorem przedsięwzięcia już od lat jest Pani Sylwia Kowalska. W  jego przygotowanie jak co roku włączyło się również kilkoro nauczycieli: Pani Katarzyna Piniecka – Sroka, Pani Grażyna Chudzik, Pan Aleksander Rudziarczyk, Pani Olga Kostur i Pani Ewa Prus. Poszczególne występy zapowiadali uczniowie klasy II B: Adrianna Mrozek i Piotr Miera.

Podczas przesłuchań 17 stycznia wystąpiło kilkudziesięciu uczestników, mieliśmy okazję wysłuchać ponad trzydziestu interpretacji kolęd i pastorałek. Uczniowie klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych wystąpili  w kilku kategoriach: soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno – instrumentalne. O popularności konkursu świadczy fakt, że przyjeżdża do nas  młodzież z wielu okolicznych miast: Bytomia, Rudy Śląskiej, Tarnowskich Gór, Siemianowic, Świętochłowic i Katowic. Nie może oczywiście zabraknąć licznych uczestników z Chorzowa, w tym uczniów naszej szkoły.

Konkurs rozpoczęło wystąpienie Pani Dyrektor naszej szkoły – Joanny Piećko – Szopińskiej, która przywitała wszystkich wykonawców i ich opiekunów, zwróciła uwagę na wartości towarzyszące naszej imprezie, takie jak kultywowanie tradycji, piękne współzawodnictwo oraz wartości chrześcijańskie.

Podczas kilkugodzinnych przesłuchań usłyszeliśmy wykonania zarówno kolęd tradycyjnych, jak i współczesnych utworów o tematyce bożonarodzeniowej. Mogliśmy wsłuchać się w niezwykłe często teksty przywołujące znane motywy kolędowe: motyw kołysania Dzieciątka przez Maryję, ucieczki Świętej rodziny przed Herodem czy aniołów objawiających dobrą nowinę pasterzom. Rozbrzmiewały również utwory oddające świąteczną atmosferę a także współczesne kolędy pełne zadumy i refleksji, ale i również ekspresji.

Wszyscy uczestnicy swoimi pięknymi interpretacjami sprawili, że jeszcze raz mogliśmy przypomnieć sobie piękno i urok świąt Bożego Narodzenia. Cieszy fakt, że cały czas powstają nowe, oryginalne aranżacje, które wykonują nie tylko soliści, ale i zespoły wokalne oraz wokalno – instrumentalne. Kolędowanie ma przecież charakter wspólnotowy, zatem wspólne śpiewanie utworów o tematyce bożonarodzeniowej pozwala kultywować piękną tradycję.

Uczestnicy i ich opiekunowie mieli zatem okazję nie tylko zaprezentować niepowtarzalne wykonania kolęd, ale i wysłuchać innych występujących, podzielić się wrażeniami i zjeść pyszne ciasta, które, jak zwykle, przygotowali nasi niezawodni uczniowie i ich rodzice. W ten sposób nie dłużył się czas oczekiwania na wyniki, kiedy jury udało się na obrady.

Jesteście ciekawi, jak wypadli nasi uczniowie? Co roku nasze wykonania kolęd zostają docenione przez jury konkursu, było tak samo i tym razem, sami zobaczcie wyniki.

21 stycznia w kościele pw. wezwaniem Dobrego Pasterza odbył się koncert laureatów, podczas którego mieliśmy okazję wysłuchać kilkunastu wykonań zwycięzców konkursu. Wszystkich obecnych przywitał najpierw wikary: ksiądz Piotr Sontag, następnie Pani Dyrektor skierowała kilka słów do uczestników konkursu, przypominając im o wartościach, które chcemy dzięki niemu krzewić.

Podczas godzinnego koncertu wysłuchaliśmy pięknych wykonań kolęd i pastorałek zwycięzców tegorocznej edycji naszego konkursu. Wśród choinek i w pobliżu żłóbka kolędy brzmiały z całą mocą. Koncerty utworów bożonarodzeniowych wpisały się już dawno w tradycję świątecznego okresu. Cieszymy się, że nasi laureaci mogli w tak pięknym kościele swoim śpiewem wzbudzić refleksję i przywołać najpiękniejsze motywy świąteczne. Podobnie jak podczas przesłuchań, tak i teraz tradycja spotkała się ze współczesnością. Wysłuchaliśmy zatem interpretacji muzycznych zarówno solistów, jak i duetów oraz zespołów. Piękne linie melodyczne i niezwykłe teksty kolęd i pastorałek pozostaną długo w naszej pamięci.

Na koniec nastąpiło uroczyste rozdanie nagród i pamiątkowe zdjęcie. Tak zakończyła się XIII edycja naszego konkursu, zaczynamy już myśleć o kolejnym konkursie, zapraszamy zatem do wzięcia w nim udziału.

WYNIKI XIII EDYCJI REGIONALNEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK

I miejsce ZESPÓŁ – SRKAK w  Chorzowie

II miejsce  ZESPÓŁ BELL TEAM CANTO – SP nr 3 w Bytomiu

Wyróżnienia NIE PRZYZNANO