„Niektórzy lubią poezję”

27 marca 2018r. w Chorzowskim Centrum Kultury po raz pierwszy odbył się Miejski Konkurs Recytacji Twórczości Wisławy Szymborskiej i … Innych Noblistów „Niektórzy lubią poezję”. Konkurs, objęty patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej, został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie oraz Chorzowskie Centrum Kultury. Pomysłodawczyniami tej imprezy są nauczycielki naszej szkoły, panie: Iwona Wojcieszko, Aleksandra Szmyra, Grażyna Chudzik. Głównym celem przedsięwzięcia było rozpropagowanie twórczości  poetki z Krakowa i innych laureatów Nagrody Nobla. Każdy z uczestników musiał zaprezentować na scenie dwa utwory.

Okazało się, że konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, zatem naprawdę „niektórzy lubią poezję”. Recytatorzy prezentowali nie tylko wiersze Wisławy Szymborskiej, ale również fragmenty tekstów Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta czy Boba Dylana. Jury w składzie: Jolanta Motyka – zastępca dyrektora ChCK, Aleksandra Szmyra – nauczyciel języka polskiego oraz Olga Konopko – gimnazjalistka z zacięciem aktorskim życzliwie oceniało młodych artystów, zwracając uwagę przede wszystkim na pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję oraz interpretację utworu.

Nagrody trafiły do dwóch uczniów gimnazjum, ponieważ I miejsce w tej kategorii wiekowej zdobył Michał Bawełek  z SP nr 2 pracujący pod opieką pani Iwony Perz, II miejsca nie przyznano, natomiast laureatką III miejsca została Carmen Kołaczyk z SP nr 22, którą do konkursu przygotowała pani Aleksandra Przyłucka.

Natomiast wśród uczniów szkół podstawowych wyróżniono 4 osoby: I miejsce zdobyła Magdalena Gajda z SP nr 18 pracująca pod okiem pani Joanny Piećko – Szopińskiej, II miejsce ex eaquo zdobyły: Laura Rammo z SP nr 5 przygotowana przez panią Małgorzatę Cieślińską oraz Maja Gliwicka z SP nr 1, z którą pracowała pani Monika Kierepko. Na III miejscu uplasowała się Magdalena Walter z SP nr 25, która przygotowywała się do recytacji pod skrzydłami pani Marty Andrusik.

Konkurs dostarczył wielu wrażeń, emocji, a także dał możliwość wysłuchanie pięknych i mądrych słów.

Aleksandra Szmyra