SZKOLNE ŚWIĘTO KRÓLOWEJ NAUK

Może nie wszystkim wiadomo, że 14-ego marca (czyli w dniu, którego datę, przynajmniej w formacie amerykańskim, zapisuje się jako 3.14) obchodzimy Dzień Liczby π . Samo święto oczywiście obchodzone jest z przymrużeniem oka, i chodzi wyłącznie o spopularyzowanie matematyki poprzez jej najbardziej popularną ale jakże skomplikowaną stałą, która nie przestaje fascynować, i wciąż daje do myślenia.

W naszym Gimnazjum świętowaliśmy w czwartek. Z ciekawostek umieszczonych n szkolnych korytarzach dowiedzieliśmy się kilku ciekawych informacji- chociażby tego, że nasza noblistka, Wisława Szymborska ,napisała wiersz o liczbie π, albo że najsłynniejszy fizyk, Albert Einstein, urodził się właśnie 14 marca.

W ramach szkolnych obchodów przeprowadziliśmy kilka konkursów związanych z tą fascynującą liczbą.

Wśród najmłodszych przeprowadzono  konkurs na najpiękniej  ozdobioną literkę π. Wśród laureatów znaleźli się:

Kacper Woynar-1 miejsce

Zuzanna Ogińska-2 miejsce

Oliwia Kozieł -3 miejsce

Maksymilian Partyka –wyróżnienie

W konkursie na π-plakat wyróżniono dwie prace: Anety Drabik i Emilii Hanisz oraz Oliwii Lisy i Kingi Czaji.

Dla najstarszej młodzieży przeprowadzono konkurs wiedzy na temat liczby π. Nagrody zdobyli:

Kamil Bublij, Dominik Ploch -1 miejsce

Daria Szentak, Karolina Krężel -2 miejsce

Marta Skiba ,Julia Hoszek -3 miejsce

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Do niewymiernego zobaczenia za rok.

Matematycy, fizycy i chemicy.