Termoli 2018

Od 26 maja do 2 czerwca 2018 roku grupa 30 uczniów naszej szkoły uczestniczyła
w kolejnym wyjeździe do zaprzyjaźnionego z Chorzowem włoskiego miasta Termoli. Dzięki współpracy obydwu miast od 2012 roku młodzież ma możliwość spędzenia cudownego czasu w słonecznej Italii.

W tym roku uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela języka włoskiego Aleksandra Rudziarczyka, przygotowali program pod tytułem: „Accendi la luce!” [Włącz światło!]. Program poruszał ważny problem uzależnień od Internetu, gier komputerowych i telefonów komórkowych.

Młodzi chorzowianie mieli okazję zobaczyć San Giovanni Rotondo (poznali tam historię św. Ojca Pio), Monte San Angelo oraz San Giuliano, gdzie zwiedzili Park Pamięci. W tym małym włoskim miasteczku w 2002 roku miało miejsce trzęsienie ziemi, w wyniku którego zginęło 27 uczniów klasy I wraz ze swoją wychowawczynią. Historia ta, opowiedziana przez naszego gospodarza – Padre Enzo Ronzittiego – wzruszyła i poruszyła naszych uczniów do głębi.

Tegoroczny wyjazd był bardzo udany. Były chwile zadumy i radości. Był to czas integracji i wspólnie przeżywanej przygody. Chyba największą atrakcją był pobyt w parku rozrywki Mirabilandia. Wielu uczestników wyjazdu deklaruje chęć powrotu do Włoch za rok, zaś wszyscy zachwycili się pyszną włoską kuchnią.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki do Termoli – uczniom
i absolwentom. Dziękujemy nauczycielom, którzy pełnili rolę opiekunów: A. Knapik
i P. Olszynce, K. Jarzyńskiej (ZSTiO Nr 3) oraz kierownikowi wyprawy A. Rudziarczykowi.

Historię wyjazdów do Włoch można prześledzić na stronie poświęconej współpracy między miastami partnerskimi Chorzów-Tremoli: http://www.termoli.zstio3.pl/