Otwarcie Podwórka Talentów NIVEA na festynie w „Osiemnastce”

Wreszcie nadszedł ten długo oczekiwany dzień – poniedziałek, 15 października. Na terenie naszej szkoły w godzinach popołudniowych nastąpiło otwarcie Podwórka Talentów NIVEA połączone z Festynem Rodzinnym „Promiennie w Batorym”. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:  Pan Andrzej Kotala – Prezydent Miasta Chorzów, Pan Marcin Michalik – Zastępca Prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju, Pani Beata Kabza – Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Chorzów, Pan Waldemar Kołodziej – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Radni Okręgu nr 4 – Pani Grażyna  Kosińska – Jokel oraz Pan Marian Salwiczek, Pani Jolanta Motyka – Zastępca Dyrektora Chorzowskiego Centrum Kultury,  Pani Lidia Ciborska – Dyrektor Przedszkola nr 20 oraz Pani Marta Baros – Przewodnicząca Rady Rodziców SP 18 z Oddziałami Integracyjnymi. Mieliśmy również przyjemność spędzić czas z uczniami oraz mieszkańcami naszej dzielnicy.

Festyn Rodzinny „Promiennie w Batorym” został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Andrzeja Kotali oraz patronatami medialnymi przez redakcje „Chorzowianina” i „Gońca Górnoślaskiego”.

Uroczystość rozpoczął przemówieniem Pan Prezydent Miasta Chorzów Andrzej Kotala. Następnie wystąpiła Pani Dyrektor  Joanna Piecko-Szopińska. Przedstawiła działania całej społeczności szkolnej i podziękowała naszym uczniom, ich rodzinom, wszystkim mieszkańcom dzielnicy, którzy włączyli się do akcji, a przede wszystkim jej koordynatorom, nauczycielom naszej szkoły, Panu Maciejowi Kozubskiemu oraz Panu Jerzemu Stępniowi. Efektem naszej współpracy jest Podwórko Talentów NIVEA na terenie „Osiemnastki”! Następnie Pani Dyrektor, Pani Marta Baros oraz Wiktoria Zaczyk, przewodnicząca Rady Młodzieży, przecięły kolorową wstęgę. I stało się! Jedyne w Chorzowie Podwórko Talentów NIVEA zostało oficjalnie otwarte!

Nasz jesienny festyn koncentrował się oczywiście wokół  samego palcu zabaw, który nie jest zwykłym miejscem. Tutaj można dowiedzieć się co nieco o świecie, kosmosie, dźwiękach, tu można rozbudzić ciekawość. Wszystkie tajemnice edukacyjne i sportowe stały się najważniejszym punktem naszego święta. Radosnej zabawie na naszym festynie towarzyszyło także wiele innych atrakcji i niespodzianek: muzycznych, sportowych, kulinarnych, jak i tych z pogranicza magii i rzeczywistości.

Piękna jesienna pogoda sprawiła, że większość wydarzeń miała miejsce
przed budynkiem i wokół niego. Znalazło się jednak kilka takich atrakcji, które przyciągnęły chętnych do wnętrza szkoły. W czym zatem można było wziąć udział i czego doświadczyć?

Przez cały czas mieliśmy okazję podziwiać talenty muzyczne i taneczne zarówno uczniów naszej szkoły, jak i jej absolwentów. Nie zabrakło również  występów grup trenujących poza szkołą. Występy rozpoczęły najmłodsze dzieci z Przedszkola nr 20 oraz uczniowie klas drugich, którzy wykonali „Piegowatą piosenkę”. Zobaczyliśmy także taneczne prezentacje grupy dancehallowej „Why Not” ćwiczącej pod kierunkiem Pani Anny Gogolak w MDK Batory oraz dwie grupy taneczne z naszej szkoły, które uczą się tańca z tą samą trenerką. Uczennice klasy III c gimnazjalnej: Paulina Nowak i Martyna Kazior tworzą taneczny zespół POMPA& PAJO, w ich wykonaniu mieliśmy przyjemność zobaczyć kolejny piękny taniec. Wysłuchaliśmy piosenek zespołu klasy piątej i oczywiście kilka niezapomnianych wykonań szkolnego zespołu „Akolada” prowadzonego przez Panią Sylwię Kowalską. Nie zabrakło oczywiście występów solistów. Katarzyna Pogoda, laureatka wielu konkursów, wykonała w niezwykle sugestywny sposób dwie piosenki, m.in. „Lecę tam” Kasi Popowskiej. Dzięki Paulinie Flak mogliśmy usłyszeć piosenki znanych polskich zespołów, takich jak „Bajm” czy „Enej”. Nasi absolwenci nigdy nas nie zawodzą, również na tegorocznym festynie zaśpiewali dla nas utalentowani młodzi ludzie: Oliwia Kopka, Jakub Paszek i Kamil Cedro.

Na licznych gości czekało oczywiście wiele innych atrakcji. Bardzo dużą popularnością cieszyło się stanowisko, na którym w artystyczny sposób nasi uczniowie malowali dzieciom twarze i zaplatali fantazyjne warkoczyki. Czy można w mieście wydoić krowę? Na naszym festynie tak, oczywiście zwierzę nie było prawdziwe, ale zabawa okazała się wspaniała. W świetle zachodzącego słońca roztaczał się magiczny świat baniek mydlanych, który pobudzał wyobraźnię.

Nie mogło również zabraknąć atrakcji sportowych: turnieju siatkówki, badmintona czy zawodów w strzelaniu z łuku, mali sportowcy przenosili się do krainy Winnetou i Apaczów.

Nasi goście wzięli również udział w loterii fantowej, na sam koniec festynu wylosowano natomiast główną nagrodę: tablet, który trafił do uczennicy naszej szkoły.

Jedną z bardziej docenianych atrakcji był radiowóz policyjny, do którego dzieci mogły wsiąść i zobaczyć, jakie skrywa tajemnice. Dziękujemy Panom Policjantom!

Na festynie nie mogło zabraknąć wspaniałych słodkości, okno, w którym sprzedawano przepyszne ciasta, było oblegane przez cały czas trwania imprezy, dla lubiących słodycze znalazła się także wata cukrowa.

Wewnątrz budynku, na parterze, największą popularnością cieszyła się fotobudka. Jeżeli ktoś chciał uwiecznić siebie i swoich bliskich w oryginalnej peruce czy okularach, to miał u nas niepowtarzalną okazję.

Dla lubiących wyzwania zespołowe przygotowano „Rodzinny omnibus językowy”, konkurs wymagał znajomości różnych języków obcych, ale była to przecież gra drużynowa, zatem wspólnie z pewnością łatwiej można się było zmagać z pułapkami i tajemnicami mowy innych narodów.

Nasze małe święto, jesienny Dzień Dziecka, jak nazwaliśmy nieoficjalnie nasz festyn, cieszył się bardzo dużą popularnością. Wielu jego uczestników radośnie bawiło się i uczestniczyło we wszystkich przygotowanych atrakcjach aż do końca imprezy. Dochód ze sprzedaży ciast i innych atrakcji zostanie przeznaczony na potrzeby naszych niepełnosprawnych uczniów.

Cieszymy się, że aż tylu gości przyjęło nasze zaproszenie i że w tak radosny sposób mieliśmy okazję uroczyście otworzyć Podwórko Talentów NIVEA i wspólnie spędzić czas na Festynie Rodzinnym „Promiennie w Batorym”.