Wyjazd naszych uczniów do Włoch w ramach projektu Erasmus+ CHANCE

W dniach 12-16 listopada  pięcioro uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Aleksandry Knapik i pana Macieja Kozubskiego wyjechało do miasta Roncadelle we Włoszech w ramach projektu Erasmus+. Roncadelle to miejscowość w północnych Włoszech zamieszkała przez niespełna 8000 mieszkańców. W niewielkiej odległości znajduje się duże miasto Brescia, które urzekło nas niesamowitym położeniem i pięknym zamkiem na szczycie wzgórza. Uczniowie mieszkali u włoskich rodzin, które przyjęły ich bardzo serdecznie. Wieczorami wspólnie jadali posiłki, spędzali czas zwiedzając miasto i okolicę. Podczas wizyty mieliśmy okazję spróbować typowo włoskich potraw – pizze, różnego rodzaju makarony, lokalne sery i salami.

W trakcie pobytu młodzież uczestniczyła w zajęciach szkolnych we włoskiej szkole. Razem z uczniami z Grecji, Portugalii, Łotwy i Włoch uczyli się o bioróżnorodności, brali udział w warsztatach i zajęciach, zobaczyli ciekawe miejsca. Podczas realizacji zadań projektowych młodzież odwiedziła lokalny rezerwat przyrody Torbiere oraz zobaczyła w jaki sposób nieodpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi oraz podnoszenie się poziomów mórz i oceanów mogą wpłynąć na jedno z najpiękniejszych miast świata – Wenecję. Był to moment, w którym większość uczestników zdała sobie sprawę z tempa zmian klimatu oraz konieczności ochrony środowiska naturalnego. Wystawa w Wenecji nie pozostawiała złudzeń – przyszłe pokolenia mogą nie mieć szansy zobaczenia Wenecji.

Wyjazd był też okazją by bliżej poznać międzynarodową kadrę nauczycieli zaangażowanych w projekt Erasmus+ CHANCE, wymienić doświadczenia, porównać wrażenia. Była to też sposobność by zaplanować dalsze działania projektowe.

Serdeczność z jaką przyjęła nas włoska społeczność przeszła nasze oczekiwania. Tym trudniej było się rozstać z ludźmi, którzy nie szczędzili starań by pobyt we Włoszech był wartościowy i sprzyjał integracji europejskiej.