Od września nasza szkoła rozpoczęła międzynarodową współpracę ze szkołami w Grecji, Łotwie, Portugalii oraz Włoszech w ramach programu ERASMUS+. Przez dwa lata będziemy realizować projekt o tematyce ekologicznej.

Nasz projekt nosi nazwę CHANCE a jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat ochrony środowiska oraz propagowania odpowiedzialnych postaw wobec problemów środowiska, jak również dzielenie się wiedzą oraz dobrymi praktykami w zakresie wdrażania nowych rozwiązań oraz metod pracy. Szkoły zaangażowane w projekt będą organizować działania i akcje, które zwiększą świadomość ekologiczną młodzieży oraz lokalnej społeczności.

W Peniche w Portugalii odbyło się spotkanie szkoleniowe dla nauczycieli z pięciu szkół zaangażowanych w projekt CHANCE. Panie Ilona Łaskawska i Anna Wędrychowicz wzięły udział w szkoleniu dotyczącym wykorzystania platformy eTwinningowej do celów projektu. Szkolenie prowadziła Paola Lavinio, ambasadorka eTwinningu we Włoszech oraz koordynatorka projektu CHANCE. Część spotkania poświęcona była wykorzystaniu niedrogich programów do edycji i obróbki filmów. Warsztaty medialne były niezwykle ciekawe i inspirujące. Liczymy, że zdobyta wiedza ułatwi nauczycielom korzystanie z nowoczesnych narzędzi do tworzenia filmów oraz z europejskich  rozwiązań edukacyjnych a tym samym zwiększy się ilość realizowanych projektów eTwinningowych. Główne działania projektu Erasmus+ CHANCE prezentujemy na platformie eTwinningowej.  Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu.                https://twinspace.etwinning.net/70901/home

Szkolenie było też okazją by osobiście poznać koordynatorów z Grecji, Łotwy, Portugalii oraz Włoch. Dotychczas znaliśmy się jedynie z maili i wiadomości wymienianych na komunikatorach. Wreszcie mogliśmy porozmawiać i lepiej się poznać.

Była to też doskonała okazja by dowiedzieć się czegoś więcej o Portugalii i o samym Peniche. Nasi gospodarze chętnie pokazali nam okolicę, zwłaszcza najstarszą część, niegdysiejszą osadę rybacką, dziś urokliwy zakątek z kwaterami dla turystów w domach z charakterystycznymi fasadami z glazury.

Peniche to mała nadmorska miejscowość ok 27 tys. mieszkańców, położona zaledwie 100km od Lizbony, stolicy Portugalii.  Życie tej niewielkiej miejscowości toczy się wokół turystów, połowu sardynek oraz surfingu. Tak, surfingu. Peniche jest znanym ośrodkiem surfingowym w Europie. Dzięki wyśmienitym warunkom sezon dla surferów jest tam wyjątkowo długi. Odbywa się wiele imprez i zawodów, niektóre mają charakter międzynarodowy. Nawet w październiku można tam spotkać  śmiałków walczących na desce z falami.

Na wybrzeżu Peniche znajduje się najdalej na zachód wysunięty punkt Europy. To właśnie tam postanowiliśmy uwiecznić nasze spotkanie grupowym zdjęciem. Pogoda nas nie rozpieszczała. Wiał silny wiatr i momentami pojawiała się mżawka, ale humor dopisywał wszystkim.

Portugalia słynie z ryb i serwuje ryby w najróżniejszej postaci. Można delektować się tapas, czyli przekąskami, na które składają się smażone małe sardynki, krewetki, małże, ośmiorniczki i inne owoce morza. Wyśmienity okazał się gulasz rybny, czyli caldeirada. Portugalskie desery zachwycają wyglądem i smakiem. To uczta dla oczu i podniebienia. Nie można wyjechać nie skosztowawszy ciastka z kremem waniliowym.

Z niecierpliwością czekamy na chwile, kiedy wraz z uczniami powrócimy do naszych przyjaciół z Peniche podczas realizacji projektu CHANCE. Planowana wizyta ma odbyć się w kwietniu 2020r.