KLASA 2 b

Treść sprawozdania z realizacji projektu edukacyjnego

zaprezentowana podczas szkolnego festiwalu pt. Talentownia  na scenie MDK „Batory”.

Od marca do maja realizowaliśmy projekt edukacyjny pt. „Damy sobie szansę na karierę zawodową…Zawód w cenie!”. Podpisaliśmy kontrakty, zapoznaliśmy się z harmonogramem i ostro

zabraliśmy się do pracy. Złożyło się na nią wiele naszych działań zarówno wspólnych jak również indywidualnych.

Oto przegląd najważniejszych z nich.

Nasze koleżanki Ania i Marta przygotowały i przeprowadziły ankietę na temat wiedzy, jaką mają uczniowie naszego gimnazjum o realiach rynku pracy, ich planach zawodowych oraz tych dotyczących wyboru szkoły średniej. Okazało się, że uczniowie wiedzą jak ważne jest wykształcenie, natomiast ich wiedza o zarobkach i kosztach utrzymania jest niedostateczna. Część z nich chętnie zostałaby prawnikami i informatykami, a tylko niewielki odsetek zająłby się gastronomią i szkolnictwem.

Realizując projekt edukacyjny udaliśmy się do różnych ciekawych miejsc pracy. Dowiedzieliśmy się tam o realiach rynku pracy oraz jak wygląda specyfika pracy w różnych zawodach. Zapoznaliśmy się min. z pracą policjanta, zegarmistrza, florystyki, radcy prawnego, księgowej, pracownika branży hotelarskiej, fryzjerki, kosmetyczki oraz przedsiębiorcy w branży spożywczej.

Byliśmy również na wycieczkach – w kopalni Guido w Zabrzu, Centralnym Muzeum Pożarnictwa  w Mysłowicach oraz  w Urzędzie Pracy w Chorzowie.

I tak oto będąc na Komisariacie Policji – bardzo spodobał nam się specjalny sprzęt służb mundurowych. U zegarmistrza okazało się, że nawet pracując w tym zawodzie nie da się cofnąć czasu. Hotelarz wg pracowników Hotelu Gorczowski, w którym gościliśmy – to zawód przyszłości, ponieważ znaczenie sektora usług systematycznie wzrasta. Jednak w tym zawodzie ważna jest znajomość języków obcych. Więc powinniśmy się ich uczyć. U radcy prawnego dowiedzieliśmy się, jaki kierunek studiów wybrać, żeby móc wykonywać ten zawód. Zostaliśmy poinformowani również o warunkach pracy i zarobkach – faktycznie zachęcają do intensywnej nauki i studiowania prawa! Ponadto dowiedzieliśmy się, co nieco więcej o zawodzie adwokata i komornika.

Po realizacji projektu wiemy już, że z pewnością trzeba mieć powołanie i wiele pasji by zostać strażakiem. A zawód górnika nigdy nie należał do łatwych.

Jeśli chodzi o florystę to jego największym osiągnięciem zawodowym jest zdobycie tytułu Mistrza Florystyki. Egzamin, który wtedy musi zdać, odbywa się przed międzynarodową komisją. Fachowiec w tej specjalizacji to bez wątpienia esteta w 100%. Bycie przedsiębiorcom w branży spożywczej i prowadzenie niewielkiej rodzinnej firmy to dzisiejszych czasach – dosyć trudnych dla biznesu, spore wyzwanie. O czym przekonaliśmy się będąc z wizytą w firmie rodziców Kingi, którzy produkują zdrowe i smaczne przyprawy. Ale to również szansa na wzięcie sprawy w swoje ręce, bycie niezależnym, nawiązywanie ciekawych kontaktów – również z przedsiębiorcami z zagranicy.

Z pewnością wykonywanie zawodu fryzjerki i kosmetyczki może stać się ciekawą ścieżką kariery zawodowej – o ile ktoś lubi pracę z ludźmi, jest pełen empatii i ma smykałkę do tych fachów. Nasz wyjazd do Urzędu Pracy w Chorzowie związany był ze spotkaniem z doradcą zawodowym Panią Małgorzatą Goim – Maćko, która poprowadziła warsztaty pt. Prognozy rynku pracy. Następnie opracowaliśmy ankietę skierowaną do mieszkańców miasta dotyczącą ich perturbacji na rynku pracy i wskazówek dla młodych ludzi – jak w ocenie ankietowanych ustrzec się bezrobocia. Przeprowadzaliśmy ją na Targowisku na ulicy Jubileuszowej. Niestety – wielu ankietowanych doradzało nam emigrację!

Gościliśmy w naszej szkole także tatę naszej koleżanki Ady, który pracuje w zawodzie probierza. Zajmuje się on między innymi sprawdzaniem, czy wyroby, które złotnicy dają do sprzedaży na pewno są tak wartościowe.

28 IV – w czasie dnia otwartego zainteresowaliśmy szóstoklasistów oraz ich rodziców naszym projektem. Mamy nadzieję, że dobrze zareklamowaliśmy naszą szkołę, – kto wie może komuś z nas pisana jest praca w mediach, reklamie etc.

Zapewne zauważyliście, że 30 IV byliśmy organizatorem Dnia Kariery. Piękne plakaty wykonane przez nasze koleżanki Emilię, Karolinę i Michalinę szczegółowo informowały Was znacznie wcześniej o przygotowywanych przez nas atrakcjach.

W tym dniu nasza klasa zaprezentowała najróżniejsze zawody. Zobaczyliście nas przebranych min za projektantkę mody, drwala, dentystkę, ogrodniczkę, trenera piłkarskiego, komornik i wiele innych profesji. Biorąc od nas ulotki, mogliście się dowiedzieć, jakie trzeba mieć predyspozycje i wykształcenie, aby móc wykonywać dany zawód.

To jednak nie wszystko. Mamy nadzieję, że sporą atrakcją były dla Was przygotowane w tym dniu konkursy. Koło fortuny,               „Jaki zawód jest Ci pisany” w żartobliwy sposób mogło Wam wskazać Wasz przyszły zawód – na ten pomysł wpadły Angelika i Agnieszka. Loteryjka „Przysłowia o pracy” również na wesoło pokazywała, jaki jest Wasz stosunek do pracy. Czy cenicie sobie bardziej leniuchowanie czy też chcecie rywalizować na rynku pracy! Tutaj kreatywnością wykazały się Kasia, Helenka i Wiktoria. A tak już na poważnie to nasze koleżanki Natalie wraz z Zuzią przygotowały punkt informacyjny „Twoja dalsza ścieżka edukacji”, w którym można było znaleźć oferty edukacyjne szkół średnich z naszego miasta i miast ościennych. Miało to być koło ratunkowe dla naszych trzecioklasistów, którzy jeszcze nie byli pewni swoich decyzji, co do wyboru szkoły średniej.

W czasie trwania projektu nasze koleżanki Jagoda i Kinga wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła zawodowa – mój wybór”. Kinga napisała ciekawy esej o tym, że warto wybrać jako szkołę średnią właśnie technikum, które umożliwi nie tylko zdać maturę, ale również zdobyć już konkretny zawód. Jagoda wykonała ciekawą pracę plastyczną. Mamy nadzieję, że ich prace spodobały się komisji konkursowej – werdykt zostanie ogłoszony dopiero pod koniec czerwca.

Każde nasze wyjście było nagrywane i fotografowane przez zespół w składzie: Michał. Mateusz i Jasiu. Z zebranych materiałów przygotowali oni prezentację multimedialną oraz film. Z kolei nasi koledzy Jacek i Mateusz wykorzystując relacje dziennikarskie autorstwa Ady, Kamila i Radka. Zebrali i wykonali album pt. „Zawód w cenie – informator”, który następnie przekazaliśmy do szkolnej biblioteki. Mamy nadzieję, że będzie stanowił cenne źródło wiedzy dla naszych kolegów i koleżanek z młodszych roczników.

Praca nad projektem uświadomiła nam również, że w życiu, również tym dalszym, zawodowym, oprócz kwalifikacji, które zdobędziemy ciężką pracą i nauką oraz kompetencji, które będą tego konsekwencją, bardzo ważna jest zdolność tworzenia więzi i współdziałania z innymi ludźmi.

Dzięki projektowi spojrzeliśmy pod innym kątem na detale dorosłego życia i dowiedzieliśmy się więcej o sytuacji, jaka już niedługo ukaże się, gdy będziemy wybierać nowe szkoły. Do tego są potrzebne odpowiednie kompetencje.

 

Człowiek jest zwierzęciem społecznym. Jego szczęcie zależy od innych. Cytując Henrego Forda: „ Połączenie sił – to początek, pozostanie razem – to postęp, zaś wspólna praca – to SUKCES”