GIMNAZJALIŚCI WSRÓD KSIĄŻEK

Współczesna młodzież niezbyt często sięga po książki, chyba, że muszą przeczytać lekturę obowiązkową. Dlatego wydaje się słuszne, aby wszelkimi sposobami próbować zainteresować gimnazjalistów czytaniem. Targi Książki w Katowicach w tym roku odbywały się nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Uczniowie klasy II b z Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie przed wejściem pojawili się jeszcze przed otwarciem. Nie mogli się nadziwić, że już ustawiła się spora kolejka chętnych do wejścia, wprawdzie nie tak duża jak na Intel Extreme Masters, ale i tak zrobiła na nich wrażenie.

Na początku młodzież udała się na warsztaty literacko-detektywistyczne prowadzone przez Dariusza Rekosza. Prowadzący wyjaśni ł niemal wszystkie niuanse teorii kodowania, pokazał znane i nieznane hasła, a na koniec zabierał w świat literaturowych zagadek. Uczniowie dowiedzieli się jak zakodować list przesyłany na lekcji, aby nie odczytał go nauczyciel. Bardzo praktyczna umiejętność .

Później czekał ich spacer pomiędzy stoiskami, poznawali nazwy wydawnictw, a niektórzy mieli już upatrzone numery, bo planowali kupić wyczekiwaną nowość czytelniczą. Gdzieniegdzie autorzy podpisywali egzemplarze swoich książek. Słychać było nastrojową muzykę, kolorowe okładki przyciągały wzrok. Jakaś magiczna atmosfera unosiła się w powietrzu i uczniowie szybko się jej poddali.

Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się stoiska, na który można było zagrać w grę planszową, taka forma rozrywki cieszy się ostatnio dużą popularnością. Wydawnictwa kusiły zwiedzających kolorowymi zakładkami i folderami z najnowszymi pozycjami wydawniczymi. Książki można było wziąć do ręki, przekartkować i obejrzeć ilustrację.

Kilka osób opuściło targi z zakupioną książką, inni mówili, że przyjadą tu z rodzicami, a wielu dziwiło się, że czytanie dla wielu ludzi jest tak pasjonujące, może warto spróbować? Kto wie, czy właśnie wizyta na Targach Książki w Katowicach nie zaraziła pasją czytania któregoś z gimnazjalistów. Jeżeli tak, to wyjście edukacyjne było udane.

Bożena Kośmider
Gimnazjum nr8 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie