„Osiemnastka” i śląsko godka

To już XVII edycja regionalnego Konkursu Recytacji w Mowie Śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”, którą przygotowaliśmy 21.02 br. we współpracy z Miejskim Domem Kultury „Batory”.
Na przesłuchania przybyli uczniowie siódmych klas szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych oraz młodzież szkół średnich. Gościliśmy recytatorów z Chorzowa, Bytomia, Piekar Śląskich, Radzionkowa, Świętochłowic, Tarnowskich Gór, a także z Istebnej.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest od lat Pani Iwona Zarzycka, a w skład zespołu zajmującego się działaniami organizacyjnymi wchodzą Panie: Ilona Łaskawska, Katarzyna Jodełka, Aleksandra Kernel, Joanna Martyni i Aneta Dyduch. Wszelką pomocą i życzliwością wspiera ten projekt Pani Dyrektor –  Joanna Piećko-Szopińska.

 

Imprezę już po raz czwarty profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem poprowadzili nasi absolwenci – Paulina Niesler oraz Michał Chudzik. Cieszymy się, że pomimo wielu obowiązków zawsze znajdują czas, aby wcielić się w rolę konferansjerów – Paulina już wkrótce zdaje maturę, Michał popołudniami trenuje koszykówkę.

 

Konkurs został objęty Patronatem Miasta Chorzów oraz patronatami medialnymi przez redakcje „Chorzowianina” i „Gońca Górnośląskiego”. Wśród gości chcieliśmy wyróżnić Panią Jolantę Drosdzol – Dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Chorzowie oraz Pana Krzysztofa Hornika – Przewodniczącego Rady Miasta, Pana Romana Herrmanna – Dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie (organizator finału) i Pana Adama Mańkę – Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie (organizator eliminacji dla klas 1-6 szkół podstawowych).

 

Wysłuchaliśmy wielu ciekawych opowieści  – o zakupach z dziadkiem, o szkole, wróżbach, grze w „fusbal”. W prezentacjach pojawiły się teksty własne, a także fragmenty prozy wybrane
z książek Marka Szołtyska. Podziwiamy młodych artystów za ich odwagę i świetną pamięć, wiemy doskonale, jak trudno jest wystąpić na scenie i przedstawić tekst w mowie śląskiej,
którą posługujemy się coraz rzadziej. Serdecznie dziękujemy za udział w Konkursie uczniom
i ich opiekunom.

 

Jak co roku w Jury zasiadły Panie:

Aleksandra Kurek  – przewodnicząca (Urząd Miejski Chorzów),

Bronisława Skrzypek (emerytowana nauczycielka SP 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie), Halina Pisarek (IV Liceum Ogólnokształcące Chorzowie),

Małgorzata Watolla (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie).

 

Decyzją Jury do finału Konkursu zakwalifikowali się następujący uczniowie

(09. 03. 2018 r. o godzinie 9.30 w Chorzowskim Centrum Kultury)

 

  • Marta Fiedor                 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Istebnej
  • Daniel Gorcziński        II Liceum Ogólnokształcące w Świętochłowicach
  • Daniel Jamrosy            II Liceum Ogólnokształcące w Świętochłowicach
  • Szymon Kubas              Salezjański Zespół Szkół w Świętochłowicach
  • Weronika Namysło      Miejskie Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich
  • Kamil Szmidt               Miejskie Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich
  • Wiktoria Szymska       Liceum Ogólnokształcące w Radzionkowie
  • Amelia Siwiec              Szkoła Podstawowa nr 15 w Tarnowskich Górach
  • Kinga Zawada              Zespół Szkolno-Przedszkolny w Istebnej
  • Daniel Zimoch             IV liceum Ogólnokształcące w Chorzowie

  

 

 

 

http://goniec-gornoslaski.pl/w-slaskiej-mowie-ponownie-w-chorzowie/

http://www.chorzowianin.pl/pogodali-i-awansowali-do-finalu,n-8718.html