Nasz piękny czas kolędowania – XIV Regionalny Konkurs Kolęd i Pastorałek

W dniach 24. 01. i 27. 01 2019 roku odbyła się XIV edycja Regionalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Konkurs został zorganizowany przez naszą szkołę oraz Dom Kultury „Batory” a także parafię pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym.

Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Chorzowa Andrzeja Kotali oraz patronatem medialnym „Gońca Górnośląskiego”. Nagrody dla laureatów ufundowały: Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: Małgorzata Bątorek – Gazda – przewodnicząca, Joanna Wojciechowska oraz Ryszard Zawadzki.

Relację z naszego wydarzenia można przeczytać w „Gońcu Górnośląskim”, w którym zamieszczono również piękne zdjęcia oraz listę laureatów.

24 stycznia odbyły się przesłuchania konkursowe, w których wzięli udział liczni uczestnicy z różnych grup wiekowych. Wszystkich uczestników i i ich opiekunów powitała Pani Dyrektor naszej szkoły: Joanna Piećko – Szopińska. Konkurs poprowadzili uczniowie klasy 3b: Adrianna Mrozek i Piotr Miera. Wystąpili soliści, duety, zespoły wokalne
oraz wokalno – instrumentalne zarówno z młodszych klas szkół  podstawowych,
jak i ze starszych oraz gimnazjaliści. Nie zabrakło również uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowanie konkursem było ogromne. Wysłuchaliśmy
ponad pięćdziesięciu wykonań artystów z kilku miast. Uczestnicy konkursu przyjechali
do nas nie tylko ze szkół chorzowskich, ale jak zwykle z kilku miast ościennych: Katowic, Bytomia i Rudy Śląskiej.

Wśród pięknych świątecznych dekoracji mogliśmy zachwycać się ponadczasowym urokiem tradycyjnych  kolęd („Mędrcy świata”, „Mizerna cicha” czy „Dziasiaj w Betlejem”), nie zabrakło oczywiście aranżacji współczesnych utworów, pastorałek i własnych kompozycji. W tym roku wielu wykonawców miało nawet przygotowane teatralne scenki czy ciekawe stroje, np. kolędników lub śląskie. Radość kolędowania, piękno tekstów i melodii oraz bożonarodzeniowa atmosfera sprawiły, że konkurs stał się wydarzeniem wyjątkowym
i pozwolił cieszyć się świątecznym okresem.

27 stycznia odbył się koncert laureatów w kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym. Na koncert przybyli liczni rodzice, nauczyciele
i opiekunowie występujących artystów. Mogliśmy również powitać w naszym gronie radną miasta Chorzów Panią doktor Halinę Hiltawską, która wraz z Panią Dyrektor naszej szkoły wręczała laureatom nagrody. Wysłuchaliśmy kilkunastu najpiękniejszych wykonań nagrodzonych kolęd. Niezwykłość utworów bożonarodzeniowych, bliskość żłóbka
i ozdabiających kościół choinek sprawiły, że z pewnością koncert pozostanie na długo
w naszej pamięci. Czekamy zatem na konkurs w przyszłym roku, na który
juz teraz zapraszamy wszystkich chętnych, bo przecież czas kolędowania jest niepowtarzalny. Zachęcamy również do zapoznania się z listą laureatów, na której oczywiście nie zabrakło naszych uczniów!