Nasza współpraca ze szkołą o nazwie Szechenyi Istvan Kózgazdasagi Szakkozepiskola, która mieści się w partnerskim mieście Ozd rozpoczęła się w 2007 roku. Zasady są bardzo proste. Grupa węgierskich uczniów przyjeżdża do Chorzowa i przez kilka dni przebywają oni w domach naszych uczniów. W tym czasie wspólnie z towarzyszącymi im nauczycielami i naszymi uczniami biorą udział w różnych imprezach i wycieczkach przybliżających im miasto i region. W każdym roku program jest inny. Goście odwiedzili między innymi Skansen Górniczy w Zabrzu, Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Kopalnię Soli w Wieliczce i Kraków. W programie zawsze jest Park Kultury z jego licznymi atrakcjami i Centrum Handlowe Silesia oraz centrum Chorzowa.

W następnym roku nasi uczniowie wyjeżdżają do Ozd, również pod opieką nauczycieli i tym razem goszczeni są przez rodziny węgierskie. Tam także korzystają z programu spotkań i wycieczek. Zwiedzili już piękne, historyczne miasto Eger, Miszkolc i wypoczynkową miejscowość Lilafured. Oprócz tych oficjalnych wspólnych, sporo czasu uczniowie spędzają we własnym gronie, na dyskotece, w pizzerii, boisku, spacerze lub po prostu w domach z przyjmującymi rodzinami.

W trakcie pobytu porozumiewają się w języku angielskim albo niemieckim- oczywiście czasem przydatny okazuje się „ język migowy” lub jakakolwiek inna forma komunikacji.
W czasie pobytu na Węgrzech nasi uczniowie , poznają miasto Ozd, historię regionu i kraju, atrakcje turystyczne, ale też codzienne życie Węgrów, ich obyczaje i charaktery, kuchnię, problemy społeczne . Takiej wiedzy i doświadczeń nie oferuje żadne biuro turystyczne.
W czasie tych kilku dni zawsze, między polskimi i węgierskimi uczniami i ich rodzicami zawiązują się ciepłe, serdeczne znajomości i przyjaźnie niejednokrotnie podtrzymywane przez następne lata. A rozstaniom i pożegnaniom towarzyszą autentyczne łzy i żal, że wizyta trwała tak krótko.