Z marynarskim pozdrowieniem – spotkanie z panem Piotrem Sopalą

Z marynarskim pozdrowieniem – spotkanie z panem Piotrem Sopalą

Przypadki definiują nasze życie, zbiegi okoliczności przyćmiewają wybory i tak właśnie drogą tysiąca małych punkcików, które spotkały się w odpowiednim momencie, siódmego października w progach naszej szkoły stanął kolejny inspirujący człowiek. Pan Piotr Sopala – marynarz i kapitan z zawodu, a prywatnie – tata naszej koleżanki Pauliny – zgodził się spotkać z nami w ramach preorientacji zawodowej, w której uczestniczymy jako trzecioklasiści i uchylić rąbka tajemnicy związanej z pracą, którą na co dzień wykonuje.

Na spotkanie pan Sopala przyszedł ubrany w mundur kapitański i na wstępie pokazał nam typy statków towarowych. Dowiedzieliśmy się wówczas, że współczesna flota pozwala na transport niemal wszystkiego, czego człowiek mógłby zapragnąć. Podczas trwającego dwie godziny lekcyjne spotkania poznaliśmy wady i zalety marynarki oraz nazwy członków załogi stacjonującej na statku. Otrzymaliśmy też odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania, wśród których – o dziwo – znalazły się także te – dotyczące piratów. Nie zabrakło też geografii, która jest najważniejszym ogniwem stanowiska kapitana. Pan Piotr Sopala opowiedział nam o swojej firmie – Sapurze i przedstawił szkoły morskie w Polsce, dając szansę zapoznania się z także tą alternatywą. Wszyscy wyszliśmy ze spotkania z nową wiedzą i świadomością różnych możliwości.

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej jest decydującym momentem w życiu młodego człowieka. To rozdroże i ścieżka, którą uczeń wybierze, zadecyduje o każdym jego następnym dniu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy szukali, popełniali błędy i szukali dalej, by w ostatecznej chwili wybrać dobrze. I choć niektórzy odnaleźli piątkowe spotkanie jako zabawę i przyjemne w przyswajaniu informacje, być może w naszym gronie znajdzie się ktoś, komu to zdarzenie wskazało drogę do jego przyszłej kariery. Myślę, że nie istnieje większy zaszczyt.

W imieniu całej klasy 3 a – dziękuję, Panie Piotrze!

Martyna Borowiecka